Bez mgły

Miałem przyjemność prowadzić wczoraj spotkanie autorskie Magdaleny Jankowskiej, której poezję, znaną mi przecież od pierwszego tomiku, odkryłem na nowo, przygotowując się do tego wieczoru. Tym, co do tej pory wznosiło barierę między mną i jej wierszami, była ich oschłość, postać destylatu. I tę przeszkodę udało mi się teraz usunąć, wnikając głębiej.

Jej wypowiedź poetycką cechuje kondensacja języka, prostota, ale zarazem intelektualny charakter, ironia, lecz także zmysłowość i zachwyt nad światem. Uniwersalnym problemom miłości, śmierci, przemijania, bólu, towarzyszą błahe obserwacje, wyniesione z codziennego życia. Może to być ostrzeżenie na świeżo malowanej ławce, mogą to być zakupy w sklepie typu: wszystko po 2,99. Codzienność, kontekst społeczny – tu osadzona jest poezja Magdy, dziejąca się zawsze między ludźmi. Ale w wierszach z tego tomiku znajdziemy też zagadki do rozwiązania, fraszki, wiersze-paradoksy.

Pytałem autorkę o ironię w jej wierszach, czy pojawia się ona już na etapie obserwacji, czy też dopiero przy opracowaniu materiału, pytałem o źródła powściągliwości, funkcje dystychu, o racjonalizm obserwatora. Ale ciekawsze okazały się głosy z sali, niezbyt wypełnionej, pytania o inspiracje biblijne, o sposoby reagowania na świat codzienny, o dyscyplinę pisania.

Magda przyznała się, że jej wiersz powstaje w procesie destylacji, że z bogatszego językowo zapisu wyłania się stopniowo forma prostsza, a zarazem mocniejsza. „Nie lubię poetyckiej mgły” – powtórzyła dwukrotnie.

Izba Drukarstwa przy ul. Żmigród, gdzie rozmawialiśmy o poezji, to miejsce z niezwykłą historią, dziś zalążek muzeum wolnego słowa. Opiekuje się nim Teatr NN. Plakat do naszego spotkania został odbity na jednej z ręcznych maszyn drukarskich, jakie tam zgromadzono. Schowałem go sobie na pamiątkę.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Grzegorz Filip, literatura polska, Lublin, Magdalena Jankowska, sztuka pisania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s