Rok Cage’a

Wczoraj, koncertem Magdy Mayas na fortepianie preparowanym, zainaugurowano Rok Johna Cage’a w Lublinie, koordynowany przez Ośrodek Rozdroża. Wspaniały to pomysł w stulecie urodzin kompozytora.
Magda Mayas, pianistka z Niemiec, zagrała dwie obszerne improwizacje. W pierwszej pokazała sympatyczny katalog możliwości preparowania fortepianu, jednocześnie wyraźnie podporządkowując tworzoną muzykę środkom, jakich używa. A grała niemal wyłącznie wewnątrz instrumentu, pochylona nad nim jak nad kramem z różnościami, sporadycznie używając klawiatury, za to z wykorzystaniem całego arsenału przedmiotów zgromadzonych w pudle fortepianu, jakichś blach i blaszek, śrub i kamyków, uszczelek i żyłek, którymi uprzednio podwiązała struny. Wyczuwalnej myśli muzycznej nie zdołałem w tym wychwycić, od strony brzmieniowej było jednak ciekawie, choć spodziewałem się większego bogactwa.


Drugi utwór rozpoczął się ekscytująco. Artystce udało się zbudować napięcie, wkrótce jednak pożegnała się z tym, co stworzyła, zwróciwszy ku innym środkom. Za ich pomocą znów powołała do życia jakąś formę, by ją unicestwić, biorąc do ręki kolejny rekwizyt. O ile pierwsza improwizacja mogła być odebrana jako popis technik gry i perspektyw dźwiękowych fortepianu preparowanego, druga stała się pokazem ograniczeń takiego sposobu traktowania instrumentu.

W ramach Roku Cage’a będą gościć w Lublinie Pauline Oliveros i Meredith Monk. W Polsce, gdzie muzyka amerykańska kojarzy się niemal wyłącznie z minimalizmem (patrz: triumfalny pochód Steve’a Reicha przez kraj nad Wisłą), warto byłoby zaprezentować szersze spektrum utworów samego Johna Cage’a, które wbrew pozorom nie są dobrze znane.
Strona Roku Cage’a http://www.johncageyear.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Cage, Lublin, muzyka współczesna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s