W cieniu czerwonej gwiazdy

W TVP Kultura oglądam wywiad z młodym polskim artystą. Młodzi artyści lubią manifestacje, ten również. Ma na głowie czapkę z czerwoną, sowiecką gwiazdą. Co w ten sposób manifestuje?
Czy wie i rozumie, że pod tym znakiem Lenin, Dzierżyński, Stalin i ich następcy mordowali ludzi? Mordowali przeciwników czerwonej gwiazdy i tego, co symbolizowała, mordowali też miliony innych, którzy nie zdążyli się w tej kwestii wypowiedzieć.
Czerwona gwiazda stała się nie tylko symbolem zbrodni, jej cień zawisł kiedyś nad cywilizacją. Była znakiem rozpoznawczym ludzi, którzy niszczyli kulturę rosyjską, szykanowali Achmatową i Szostakowicza, nękali Rostropowicza, skazywali na ciężkie roboty Brodskiego, zamykali w obozach koncentracyjnych Bukowskiego, zamordowali Babla, Mandelsztama, Gumilowa.
Co wie o tym wszystkim młody polski artysta? Czy w Telewizji Kultura manifestował przed nami swą solidarność z ludźmi spod znaku czerwonej gwiazdy, czy też rozumie to jakoś inaczej? Czy w ekipie, która przygotowywała ten program, nie znalazł się nikt, kto by zaprotestował? I jeszcze jedno pytanie: Czym jest kultura bez historii?

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s