Upadek czasopism literackich

Dyskusja o czasopismach literackich, zorganizowana przez redakcję kwartalnika „Wyspa” przy okazji Warszawskich Targów Książki (Po co komu czasopisma literackie?, sobota 18 maja), ani nie wzbudziła zainteresowania wśród gości targów, ani nie wniosła nowych idei.
Mówiono o czasopismach patronackich i całej reszcie, nie kwestionując tego podziału. Dla niezorientowanych: czasopisma patronackie (Twórczość, Literatura na świecie, Dialog, Nowe Książki, Odra, Akcent) to te, które na stałe finansuje podatnik. Nie muszą się one ubiegać o coroczne dotacje. Brak wśród nich jakiegokolwiek periodyku powstałego po komunizmie, choćby na zasadzie ozdobnika lub listka figowego.

W rozmowie na Stadionie Narodowym pojawiła się opinia, że czasopismo literackie powinno publikować poezję oraz prozę eksperymentalną. Dlaczego? Ja na przykład chciałbym czytać normalną prozę, a eksperymentów, szczególnie w polskim wydaniu, mam po dziurki w nosie. Polegają one głównie na kalkowaniu podpatrzonych gdzieś wzorów. Przy czym „normalną” nie znaczy tandetną, jak to rozumieją niektórzy wydawcy.

Podczas sobotniej dyskusji nie zauważono, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z czarną serią upadków czasopism: od lubelskich „Kresów”, poprzez krakowską „Dekadę Literacką”, po szczecińskie „Pogranicza” (o ich zamknięciu akurat wspomniano; sporo o tym pisze Inga Iwasiów na swoim blogu). Jeden po drugim zamykane są dobre i bardzo dobre tytuły. Aby istniał i regularnie się ukazywał kwartalnik literacki, potrzebne są grosze – w porównaniu z kwotami wydawanymi na inne cele kulturalne (np. festiwale). Absolutne grosze. Liczących się tytułów było i jest kilkanaście, może dwadzieścia kilka. Ich zachowanie jest naszym psim obowiązkiem, obowiązkiem państwa. Cóż kiedy ani ono nie potrafi rozwiązać tego problemu, ani też środowiska nie formułują pod adresem państwa wyrazistych postulatów.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s