Wciąż te same pytania

W opanowanym przez poetów nowym numerze „TOPOSU” (5/2013) znalazł miejsce rodzynek prozatorski w postaci fragmentu mojej powieści Pomiędzy. Zatytułowany Na pewno coś pan pamięta, urywek ten celnie koresponduje z bardzo interesującą dyskusją o poezji, ale przecież o literaturze i kulturze współczesnej w ogóle. Dyskusja ta wypełnia lwią część numeru.

toposW publikowanym fragmencie Pomiędzy młoda dziennikarka próbuje odnaleźć prawdę o naszych czasach. Nie są to jej czasy, albowiem rzecz dzieje się w przyszłości, po rozpadzie Unii Europejskiej i innych geopolitycznych przemianach w naszej części kontynentu. Jej rozmówca jest starszy i ma nieco na sumieniu, lecz dojrzał do tego, by stanąć w prawdzie.

Istotny wątek wypełniającej nowy „TOPOS” dyskusji o poezji także koncentruje się na temacie prawdy o naszych czasach, a niektóre wypowiedzi Zbigniewa Chojnowskiego, Jarosława Jakubowskiego, a zwłaszcza Przemysława Dakowicza przypominają mi mój własny tekst z „KRESÓW” (nr 12/1992 – jeden z najlepszych numerów). Miał tytuł Jeszcze trochę pytań. Gdy go teraz po latach przeczytałem, zabrzmiał niczym zapomniane wprowadzenie do dyskusji z „TOPOSU”.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Grzegorz Filip, krytyka literacka, literatura polska, premiery

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s