Kolejne refleksje o „Studni”

Sypią się internetowe recenzje książki, zbieram więc je tu wszystkie, dziękując Autorom za lekturę i ubranie rozważań w słowa.

Na blogu LITERATUROMANIA o powieści pisze Weronika:
„muszę przyznać, że autor trochę wywiódł mnie w pole. Początkowo myślałam, że akcja dzieje się w Warszawie. Nie pada ani razu nazwa miasta, ale wspomniane są ulice m.in. Krakowskie Przedmieście, Grodzka, które także są w Warszawie. Potem pada nazwa Bronowice, co skojarzyło mi się z Krakowem i całkowicie zdezorientowało. Jednak w końcu odkryłam, że to Lublin – Brama Krakowska, Zamek z kaplicą z freskami. Po lekturze „Studni” nabrałam chęci na zwiedzenie Lublina, gdyż autor świetnie opisał to miasto”.

„W tej historii relacje córki i ojca pozostają pierwszoplanowe. Autor analizuje przyczyny przepaści, która otworzyła się między nimi; przenosi czytelnika w przeszłość, naświetla problem z różnych perspektyw. Bohaterowie zostają dokładnie zanalizowani, przy czym autor traktuje ich z dużym wyczuciem, lecz bez taryfy ulgowej – nie demonizuje i nie oczyszcza z zarzutów, nie opowiada się po żadnej ze stron. Odkrywa motywy ich postępowania wzbudzając sympatię, ale częściej irytację” – czytamy na blogu KSIĄŻKI OLI. Pod obszerną recenzją rozwinęła się nawet dyskusja.

„Mnie w propozycji Filipa szczególnie urzekła postawa pisarska – i wiem, że nie jestem w tym odosobniona – którą cechuje skrupulatność w budowaniu materialnej warstwy świata przedstawionego . Wydaje się, że nakazuje mu ją specyficznie pojęta odpowiedzialność wobec kreowanej rzeczywistości, aby ta nie zaistniała w zbyt schematycznej postaci. Niedopieszczona okiem pobieżnego tylko obserwatora, niedoinwestowana słowem. Niegotowa do autonomicznego bytu. Bezbarwana i bazkształtna. Dlatego autor chce ją wyposażyć we wszystkie atrybuty. Wybiera strategię literacką, jaką dyktuje mu ludzka wrażliwość na bodźce wysyłane do niego przez realny świat. Rejestruje drobiazgi, by spostrzeżenia te, jakby mimowolnie, wkomponowywać w tekst”.
Tak pisze o książce Magdalena Jankowska na świeżo powstałym blogu.

Postacią Grażyny zainteresowała się Bernadetta Darska: „Niewątpliwie jednak autorowi udaje się pokazać emocjonalne skomplikowanie relacji łączących bohaterów oraz specyficzne zawieszenie „pomiędzy” towarzyszące na co dzień Grażynie.
To właśnie postać córki Janusza okazuje się najciekawsza – intryguje swoim wycofaniem, obojętnością na uczucia innych, łatwością okazywania lekceważenia, gotowością do ranienia na oślep, a jednocześnie samotnością, która uwiera i rani”. Cała recenzja na portalu ksiazki.onet.pl

cropped-img_0098.jpg

Na portalu dlalejdis.pl powieść omawia Agnieszka Krakowiak: „Jak mówi Grzegorz Filip „Studnię” pisał „metodą Stephena Kinga”, jednak czyta się ją lepiej niż Kinga. Autor podchodzi bardzo psychologicznie do analizy relacji pomiędzy dwojgiem ludzi, każe nam się zastanowić nad własnymi. Od pierwszych stron wciąga. To książka warta przeczytania dla ojców i ich córek. I jedna z tych, których autorów warto za nie nagradzać”.

„Studnia jawi się nam jak ”leitmotiv” tej powieści, w różnych odcieniach i kontekstach, przedziwnej dramaturgii. To klucz do sprawy, lustro do przejrzenia się. Tu są smaki i mięso opowieści. Reszta to fabuła, która w kilku wątkach, rozbudowana prowadzi nas do człowieka i relacji z innymi, ale zadaje kluczowe pytania: Kim jest człowiek? Po co żyje? Jaki sens ma jego życie? Czy potrafi kochać?” – pisze Jerzy Jacek Bojarski na portalu kultura.lublin.eu

A tak podsumowuje swoją lekturę Marta Piasecka: „Studnia zmusza do refleksji. Do zatrzymania się na chwilę w dążeniu do coraz to nowszych celów, spojrzenia na drugiego człowieka i docenienia go. Takim, jaki jest. Bo czasem po prostu warto”.
Cały tekst na bibliotekarskim blogu ZAKŁADKA.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Grzegorz Filip, książki, literatura polska, Magdalena Jankowska, nowości książkowe, powieści, premiery, Studnia, Wydawnictwo JanKa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s