Powrót Żeromskiego?

Polecam „Arcana” (nr 125 – 5/2015). W tym zeszycie publikowana jest moja najnowsza proza – rozdział powstającej właśnie powieści Pięciu. Jej fragment redakcja wkomponowała w temat numeru, którym stał się powrót do lektury książek Stefana Żeromskiego.

001Kiedy przestaliśmy czytać Żeromskiego? – pyta w swym artykule Wojciech Gruchała i przypomina, że sto lat temu autor Ludzi bezdomnych uważany był w Polsce za pisarza dotykającego najistotniejszych tematów. Dziś sytuacja się zmieniła. Żeromskiego (zwłaszcza po monografii Hutnikiewicza) mamy za szlachetnego utopistę, zafałszowanego przy tym przez komunistyczną preparację szkolną.

Lecz poza tym jest coś innego, co oddala nas od Żeromskiego lub wręcz uniemożliwia powrót do lektury jego książek. To upadek etosu inteligenckiego, postaw altruistycznych, zanik pojęcia dobra wspólnego i królowanie społeczeństwa konsumpcji. Jego bohaterami stali się ludzie sukcesu i interesu, a dobroczynnością i solidarnością z ubogimi zajmują się wyspecjalizowane organizacje. „W tych warunkach autentyczny Żeromski jest niepotrzebny ani ludziom wykształconym robiącym kariery, ani zmarginalizowanemu prekariatowi, zaś dla czekających już jedynie na sobotniego grilla mógłby okazać się wręcz szkodliwy” – pisze Wojciech Gruchała. Przywołuje on obraz współczesnej szkoły, która ułatwia przyjęcie przeświadczenia, że bieda wynika z głupoty i złych decyzji, a rezygnacja z dobrze popłatnej posady na rzecz pomocy ubogim byłaby czymś niewyobrażalnym.

Bardzo ciekawy numer, w którym znajdziemy też artykuł o spojrzeniu Józefa Czapskiego na Żeromskiego, a także świetny tekst Tomasza Gabisia o proimigranckiej propagandzie w niemieckich mediach, analizowanej przez niemieckich komentatorów.

 

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s