Potrzeba dzielności

W kilku wywiadach o książce „Miłość pod koniec świata” wspomniałem, że pokazałem w niej, co się dzieje, gdy tworzymy fałszywy mit i karmimy się nim. Co się może stać, kiedy dla czyjegoś dobra lub w innym zbożnym czy niecnym celu rozsnuwamy zasłonę dymną, by zamaskować nią kontury prawdy.
20160203_143947Dziś mamy podobną sytuację na skalę społeczną – ludzie wychodzą na ulice, by zamanifestować brak zainteresowania prawdą, oni wolą mit i chcą go bronić. Niektórzy z nich wolą nie wiedzieć, jak było, brak im siły do przyjęcia prawdy, wybierają walkę z historią.
Zgoda, historia ostatniego ćwierćwiecza uczyniła nam wiele złego. Zawierzyliśmy autorytetom, które nas zdradziły, koncepcjom politycznym, których przewrotność obnażył czas, działaniom, co obróciły się przeciw nam, słowom przemienionym w fałsz. Tak powstała społeczna dezorientacja, prowadząca do postaw bezsilności, lęku i konformizmu.
Kiedyś trzeba będzie się z tej dezorientacji otrząsnąć, być może wiele przy tym stracić, ale nieporównanie więcej zyskać. By tak się stało, potrzeba nam męstwa, otwartości na trudną prawdę o minionych dekadach, gotowości do jej przyjęcia. Inaczej nie zaznamy harmonii między przeszłością i teraźniejszością.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Grzegorz Filip, książki, literatura polska, Miłość pod koniec świata, nowości książkowe, powieści, premiery

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s