Krytyka uniwersytecka

Niedostrzeżonym, a nawet jeśli, to niedocenionym zjawiskiem w obiegu literackim jest krytyka uniwersytecka. Pokaźna liczba krytyków pracuje dziś na uczelniach, prowadzi zajęcia ze studentami i badania naukowe, posługuje się naukowym aparatem i językiem, zbiera punkty i cytowania, uczestniczy w grantach. Słowem – od profesora po doktoranta – podlega misji narzuconej współczesnemu uniwersytetowi.
okladkaCiekawe, czy ma to wpływ (a jeśli tak, to jaki) na efekty ich pracy krytycznej, dobór tematów, podejście metodologiczne, pomysły formalne, odmianę języka opisu, metody wartościowania zjawisk literackich, stabilność istniejących hierarchii, balans między subiektywnym i obiektywnym itd. Czy istnieje coś takiego, jak akademicki szlif tekstów krytycznoliterackich? Czy mamy do czynienia z uzawodowieniem, „dyktatem akademickości” i hermetyzacją dyskursu w krytyce? Czy życie literackie staje się powoli częścią życia akademickiego?

Do odpowiedzi na tak postawione pytania zaprosiłem krytyków literackich, a na zaproszenie odpowiedzieli: Maciej Urbanowski, Agnieszka Nęcka, Klaudia Muca i Paweł Kaczmarski.

Zapraszam na stronę „Forum Książki”

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under czasopisma, Grzegorz Filip, krytyka literacka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s