Musisz to zobaczyć

Nie wybieram się na film Smarzowskiego, nie w tej atmosferze. Może kiedyś, gdy ucichnie ta małpiarnia. Z jednej strony jakieś zakazy, akcje i bojkoty, z drugiej natrętne zaklęcia apostołów walki o prawdę, obrona świętości sztuki i zniechęcające wypowiedzi samego reżysera. Zniechęcające do filmu, bo ujawniają pobudki podjęcia tematu.

„Musicie to zobaczyć, żeby sobie wyrobić zdanie” – słyszę ze wszystkich stron. Niczego nie muszę. Nie znoszę atmosfery przymusu, którą potrafi generować kultura masowa w takich właśnie przypadkach. Popatrzcie na okładkę dowolnego czasopisma dla kobiet – ileż tam bezwzględnych przykazań! Nakazują uwodzić, polubić swoją pracę, zmienić partnera, fotografować potrawy, zaskakiwać innych, zapominać się w tańcu, osiągać sukces, pożądać nowych sukienek, bo zmieniła się pora roku. Czytelniczki, trenowane tak przez lata, są już bezradne wobec walca kulturowego przymusu. Wygląda na to, że kultura masowa stała się kulturą nakazowo-rozdzielczą. Nakazuje przyjmowanie odpowiednich postaw, a tym, którzy je promują, rozdziela nagrody.

„Musisz to zobaczyć!” – wpiera mi internet. Czy słyszałem gdzieś, że muszę przeczytać „Biesy”, żeby sobie wyrobić opinię o postawach rewolucyjnych? O zaczadzeniu, jakiemu potrafią ulegać ludzie? Jakoś nie słyszałem. A przecież „Biesy” to książka na dzisiaj. Ona kompromituje nie tylko utopię komunizmu, lecz także utopię współczesnych „obrońców demokracji”. Więc Dostojewskiego nie muszę, a jakiś film Smarzowskiego muszę?!

Kiedy powstawał internet, cieszyłem się, że będzie nowym kanałem komunikacji między ludźmi, że wzbogaci kulturę masową o rys indywidualny, kameralny, że nareszcie zaistnieje rozmowa w miejsce mowy do chińskiego ludu, jaką była telewizja. Dziś widać, że internet jest taką jeszcze gorszą telewizją, w której najłatwiej rozprzestrzenia się masowe głupstwo, śmieszne nakazy, kłamstwo, bzdet. Rzeczowa komunikacja jest tam tylko marginesem. Jak zwykle marginesem.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under kultura polska, media, przestrzeń publiczna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s